Kachlový sporák - duše domu

11.12.2017

 Kamna a krby nejsou jen o teple, které příjemně sálají do našich obýváků nebo o ohni, jehož plameny většina z nás tak ráda a fascinovaně sleduje. Mají i další neodmyslitelnou a ryze praktickou složku, a to přípravu pokrmů. Ano, přesně tak. Mám na mysli ta nádherná kachlová kamna, která všichni máme v duších z doby našich (pra)babiček, a ke kterým se poslední dobou velká spousta zákazníků opět ráda vrací.

Taková kamna jsou totiž nejen praktickou součástí kuchyně. Pro jejich krásu v sobě nesou i velkou hodnotu estetickou, kterou podtrhují jedinečné kachle rozličných tvarů, velikostí, vzorů a barev. Jen si představte dotek hladké lesklé kachle rozehřáté od plápolajícího ohně, který vytápí pícku, z níž se line vůně buchet, dozlatova upečené křupavé kůrky chleba či šťavnatého výpeku. Kdo by odolal?

Kachlový sporák však není pouze výsadou kuchařek a kuchařů, ale i... povalečů? No jistě. Dalším úžasným komfortem a řekněme i třešinkou na dortu, kterou taková stavba nabízí, je samozřejmě vyhřáté ležení. Není totiž lepšího místa, kam se uchýlit po obědě uvařeném na plotně sporáku.

Avšak neomezujme takový sporák pouze na kuchyň. Pokud je totiž dobře navržen a správně postaven, může z něj mít prospěch celý dům, který dokáže bez potíží vytopit. Jako topidlo kachlový sporák výborně funguje i v kombinaci s teplovodním výměníkem, umístěným přímo v topeništi nebo u kombinovaného topidla s externím teplovodním výměníkem.

Myslím, že nikdo z nás už neváhá, zdali si takového příjemného krasavce domů pořídit, teď jen vybrat to správné místo a celou realizaci od počáteční konzultace, přes nákres, přesné nadimenzování až k finální stavbě svěřit odborníkovi řemesla kamnářského. Jen s barvou si budete muset poradit sami, ale nebojte se, na výběr jsou opravdu široké palety odstínů, vzorů a tvarů. A teď... slyšíte také to praskání polínek, bublání polévky... nebo se necháváte unášet na vlnách spánku pěkně v teple za pecí? My ano...